Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

NOVINKY

arr3NOVINKAJazdecké kurzy v Liptovskom Jáne. Kone v Jáne-kontakt : 0944 91 30 56...

TOVAR V AKCII

Naša cena 20,99 EUR
skladom
Naša cena 2,99 EUR
skladom
Naša cena 35,99 EUR
skladom

NAJPREDÁVANEJŠÍ

Naša cena 15,99 EUR
skladom
Naša cena 6,99 EUR
skladom
Naša cena 9,99 EUR
skladom

Články
Ako si vybrať správnu veľkosť anglického sedla?

Veľkosť posedlia pri anglických sedlách

Dĺžka posedlia sa meria vždy od prednej rázcochy po zadnú rázcochu sedla a je meraná v centimetroch no udáva sa väčšinou v palcoch.

Dĺžka posedlia v palcoch

Dĺžka posedlia v centimetroch

15"
38 cm
16,5"
42 cm
17"
43 cm
17,5"
44 cm
18"
46 cm

Dĺžka posedlia

Výška jazdca

Veľkosť sedla

Deti pod 142cm
14"
142 -144 cm
15"
153 - 160 cm
16 1/2"
161 - 167 cm
17"
168 - 175 cm
17 1/2"
176 - 180 cm
18"
181 - 188 cm
18 1/2"
Nad 188 cm
19" +

 

JAZDECKÉ TOPÁNKY - JAZDECKÉ PERKÁ

 

Ochrana nôh jazdca - jazdecké topánky

 

Jazdecké topánky

Jazdecké topánky a chrániče holení majú jeden hlavný, veľmi dôležitý cieľ - aby v prípade pádu nič nebránilo vyvlieknutiu nohy zo strmeňa. Z tohto dôvodu sú jazdecké topánky hladké a majú malý podpätok, ktorý zabraňuje prílišnému zapadnutiu nohy do strmeňa. Žiadne jazdecké topánky nemajú nebezpečný jazyk (ako napríklad tenisky), ktorý by sa mohol o strmeň zhora zaseknúť, a ak sú jazdecké topánky so šnúrkami, potom sa zaväzujú nad členkom.

Klasické vysoké jazdecké čižmy sú tradične vyrábané z kože a gumy (ktorá samozrejme nie je priedušná, ľahko sa zaparí a nehreje). Dobre pasujúce jazdecké čižmy plnia nielen bezpečnostnú funkciu, ale tiež aktívne pomáhajú jazdcovi počas jazdy samotnej, pretože držia nohu pevne a tým jej pomáhajú v korektnom držaní. Taktiež ju chránia pred odrením.

Drezúrne jazdecké čižmy majú výrazné vykrojenie v zadnej časti, čím akoby vyzdvihovali dĺžku holení; takisto sú často z jemnejšej kože, ktorá dovoľuje lepší kontakt s koňom. V neposlednej rade je ich prioritov elegancia, lebo dotvárajú celkový vzhľad jazdca na koni. Skokové topánky nemajú na vrchu také výrazné vykrojenie, univerzálne potom často nie sú vykrojené vôbec a jazdecké potreby predávajú štandardne všetky typy.

Jazdecké perká

Jazdecké perká

Jazdecké perká sú nízke jazdecké topánky, ktoré sa obúvajú natiahnutím (v takom prípade majú po bokoch gumy pre ľahšie nazúvanie), alebo môžu byť šnurovacie či dokonca na zips. Perká sú pre jazdca oveľa príjemnejšie mimo sedlo a dajú sa bežne nosiť ako pracovná obuv. Na jazdu na koni sa však zvyčajne musia doplniť minichapsami.

Minichapsy

Minichapsy

alebo skrátene chapsy - ich úlohou je spevniť holeň, chrániť ju pred odrením a zakrývať topánku tak, aby sa v prípade potreby noha ľahko uvolnila zo strmeňa.

Tieto návleky na holene tvoria spolu s perkami obľúbenú a veľmi praktickú náhradu klasických vysokých jazdeckých čižiem. Sú vybavené elastickou časťou z gumy, ktorá pomáha predovšetkým pri nasadzovaní na nohu, nevýhodou je, že sa rozťahuje, vďaka tomu sa väčšina lacnejších chapsov časom zväčší. Zapínanie je zvyčajne na zips, prípadne na menej praktický suchý zips, do ktorého sa ľahko nachytá prach, špina a tráva zo stajne. Vyrábajú sa ako zo syntetických, tak kožených materiálov, od detských  rôznofarebných až po hladké kožené, "tvrdé" minichapsy (tzv. sáry), ktoré sa v spojení s perkami používajú pri súťažiach namiesto jazdeckých čižiem.

Termotopánky

Termotopánky

Sú dnes už skoro nutnou zimnou výbavou každého aktívnejšieho jazdca. Sú to topánky z textílie, syntetickej či pravej kože, ich hlavnou prednosťou je príjemné zateplenie nohy. Ich spodné časti niekedy aj celé topánky sú nepremokavé. Často bývajú vybavené praktickými reflexnými prúžkami, ktoré sa v krátkych zimných dňoch môžu veľmi hodiť.

Termotopánky sú používané ako pracovné aj jazdecké topánky; vyrábajú sa tradičné vysoké, ale aj nízke topánky, ktoré sa opäť na jazdu dajú doplniť minichapsami.

KŔMENIE ŠPORTOVÝCH KONÍ

Kŕmenie športových koní je jednou z najzložitejších oblastí konskej výživy. Odborníci sa neustále snažia nájsť najlepší kompromis medzi kŕmením energeticky bohatými koncentrátmi a medzi dostatočným prísunom objemových krmív, ktoré sú zárukou zdravého tráviaceho traktu. Ďalším kameňom úrazu je typ práce, ktorú kôň vykonáva. Dištančného koňa nemôžete kŕmiť rovnako ako skokana a úplne inak zase napr. dostihové kone. Stále tiež musíme mať na pamäti rozdiely medzi koňmi typu hard keeper a easy keeper. 

Základné komponenty kŕmnej dávky 

Kŕmna dávka športového koňa sa tradične skladá z objemových krmív a krmív koncentrovaných. Pretože u vysoko zaťažovaných koní často nie sme schopní potrebnú energiu uhradiť iba jadrovými krmivami, pristupuje sa najmä u dištančných koní k prídavku tukov, najčastejšie vo forme rastlinných olejov. Ďalším problematickým bodom, najmä v letnom počasí, je potenie a s ním súvisiaca strata dôležitých minerálov, ktoré je potreba koni nahradiť. Ako by sme teda mali pri zostavovaní kŕmnej dávky športového koňa postupovať? 

objemové krmivá 

Aj športový kôň musí dostávať objemové krmivá, aby sme udržali zdravý tráviaci trakt. Všeobecne sa udáva, že minimálna potrebná dávka na koňa a deň je 1% z jeho telesnej hmotnosti. Lepšie je koňovi dopriať aspoň 1,5%. To sa týka predovšetkým dostihových koní a je to naozaj najnižšia hranica. Pri kŕmnych dávkach s vysokým obsahom koncentrovaných krmív viac ako inokedy platí, že je potrebné kŕmenie rozdeliť minimálne do troch denných dávok a objemové krmivá kŕmiť zásadne pred koncentrovanými, aby jadro nešlo koňovi do prázdneho žalúdka. Ďalšie odporúčanie sa týka množstva jadrových krmív na jedno kŕmenie, ktoré by nemalo prekročiť 2,3 kg.

koncentrované krmivá 

Tu máte na výber z dvoch možností. Buď si vyberiete nejakú komerčne vyrábanú zmes, alebo sa kŕmnu dávku pokúsite zostaviť sami z dostupných krmív. Veľkému množstvu koní bude stačiť prídavok obilnín, typicky ovos alebo jačmeň. Niekto pridáva do kŕmnej dávky melasu. Škrob ako zdroj rýchlej energie je dobrý pre kone, ktorí pracujú intenzívne po relatívne krátku dobu - dostihové kone, skokani. Ak váš kôň pracuje menej intenzívne, ale dlhú dobu (kone v lese a pod.) Alebo ak kŕmite dištančného koňa, je dobré popri škrobe zaradiť tiež krmivá, ktoré koni poskytnú energiu pomocou mastných kyselín - vláknina (cukrovarské rezky, rôzne druhy teplovzdušných úsušiek) alebo tuk (rastlinné oleje). Toto je dané tým, že kone, ktoré športujú krátko a intenzívne, potrebujú mať v krvi dostatočné množstvo prístupnej glukózy ako rýchleho zdroja energie. Naproti tomu dlhodobá práca vyžaduje od koňa schopnosť využívať pomalší zdroje energie, čo sú práve mastné kyseliny. 

Prílišné znižovanie obsahu glukózy v krvi, ku ktorému inak dochádza, je prvým krokom k vzniku únavy. Ak budete koňa kŕmiť hlavne škrobom, znížite tým jeho schopnosť využívať mastné kyseliny. Aj to je dôvodom, prečo kŕmne dávky dištančných koní musia byť postavené na objemných krmivách. Ďalším dôvodom je to, že objemové krmivá v tráviacom trakte koňa udržujú vodu a elektrolyty, zvyšujú príjem vody samotnej a udržujú črevá koňa v chode. Naopak napr. u skokanov je naplnenie tráviaceho traktu pred pretekmi nežiadúce, preto sa pred pretekmi objemové krmivá obmedzujú. 

Potrebuje kôň tiež prídavok bielkovín? 

V súčasnej dobe môžete počuť dva názory na to, či dospelý kôň potrebuje na prácu okrem prídavku energie tiež prídavok bielkovín. Jeden tvrdí, že nie, ten druhý, že áno. Rešpektovaná National Research Committee - NRC (USA) vo svojich odporúčaniach z roku 1978 uvádza pre kone o hmotnosti 500kg v akejkoľvek záťaži dennú potrebu 630 g bielkovín. V roku 1989 už ale prácu rozlišuje a rozdiel medzi koňom v záchovnom režime a v strednej práci je celých 328 g bielkovín (656 ga 984 g). Kôň tieto bielkoviny potrebuje na rast svalov a obnovu tkanív, nehľadiac na to, že ak vyčerpá všetky svoje energetické zdroje, jeho organizmus siahne po bielkovinách ako alternatívnom zdroji energie, čo znamená odbúravanie telesných tkanív, ktoré sa potom musia znovu obnoviť. 

Ďalšia debata sa vedie ohľadom množstva bielkovín, ktoré sa má koni na prácu pridať. Ľudia z NRC k svojim hodnotám došli použitím pravidlá pre optimálny pomer bielkovín a energie v kŕmnej dávke koňa, čo je 40 g bielkovín na 4,19 MJ energie. Väčšinou sa však uvádza, že bielkoviny by mali tvoriť cca 10-12% z kŕmnej dávky športového koňa. Žiadne relevantné výskumy na túto tému mi však nie sú známe. Viac si o danej problematike môžete prečítať v článku L. Lawrence (http://www.ker.com/library/advances/119.pdf) 

Elektrolyty 

Elekrolyty sú dôležité pre udržanie správnej vodnej rovnováhy v tele koňa, k správnemu fungovaniu nervov a svalov. Pri potení dochádza k ich veľkým stratám a pri veľkej námahe je nutné koni s ich doplnením pomôcť. Jedným z dôsledkov nedostatku elektrolytov je tiež menší pocit smädu, čím nám vzniká ďalší problém. K tým najdôležitejším prvkom, ktoré z tela odchádzajú potením, patrí ióny Na +, K +, Cl a Mg2 +. Prídavkom elektrolytov pracujúcemu koni pomôžete k rýchlejšiemu zotaveniu po výkone, čo sa týka najmä dištančných koní, kde sú straty potením naozaj veľmi vysoké. Pre dištančné kone sú na trhu k dostaniu špeciálne výrobky, ktoré obsahujú veľké množstvo najmä horčíka a vápnika, čím sa snaží predísť najmä tying-up syndrómu. 

Kŕmenie počas pretekov 

Ako a kedy koňa kŕmiť počas pretekov, to je jedna z najdôležitejších otázok pri kŕmení športového koňa. Nevhodnou technikou kŕmenia v deň preteku totiž môžete výkon koňa veľmi negatívne ovplyvniť. Kŕmenie počas závodu sa od každodenného líši, ale dajte pozor na príliš veľké zmeny, ktoré tráviacemu traktu koňa nesvedčia a mohli by viesť k zažívacím ťažkostiam. A samozrejme opäť záleží na tom, akého koňa kŕmite. Ak koňa, ktorý pracuje krátko a rýchlo, alebo či sa zúčastňujete dištančných dostihov. Veľmi pekný článok na túto tému vydal časopis The Horse, je na vysledovanie v ich elektronickom archíve, musíte sa však prihlásiť do ich systému. 

Rýchla a krátku dobu trvajúce práca 

Ak budete kŕmiť kone napríklad pre skoky alebo kone dostihové, určite nebudete chcieť, aby mali tráviaci trakt napchatý objemovými krmivami a boli ťažkí a pomalí. Navyše veľké množstvo sena v tráviacom trakte sťahuje vodu z organizmu a má negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Ak však koni cca päť hodín pred štartom podáte menšie množstvo objemových krmív, tomuto efektu sa vyhnete a výkon koňa neovplyvníte. Čo sa týka koncentrovaných krmív a najmä obilnín, kde je zdrojom energie škrob, posledné kŕmenie by malo prebehnúť päť až šesť hodín pred štartom, čím sa vyhnete negatívnemu vplyvu glykemickej reakcie organizmu. Hodnoty inzulínu sú najvyššie cca dve hodiny po nakŕmení, päť až šesť hodín po kŕmenie sa dostávajú na normálnu úroveň. Ak však koni po absolvovaní pretekov podáte prípravok s vysokým obsahom glukózy, pomôžete mu s regeneráciou a kôň bude lepšie pripravený pre nasledujúcu záťaž. 

Tento odsek sa týka koní skokových, všestranných či drezúrnych. Koňom drezúrnom môžete dopriať objemových krmív trochu viac. U koní, ktorí sa kŕmia veľmi špecificky sa väčšinou malé množstvo jadrového krmiva podá cca hodinu pred dostihom. 

Menej intenzívna, dlhodobá práca 

U vytrvalcov je kľúčovým prvkom príjem objemových krmív, seno by však kôň mal dostať maximálne štyri hodiny pred dostihom, kvôli už spomenutému efektu vodnej nerovnováhy organizmu. Posledná dávka jadrových krmív by mala byť podaná štyri až šesť hodín pred dostihom. Počas dostihov je potom dobré koni dať malé dávky koncentrovaných krmív alebo menšie množstvo glukózy, čo nenaruší využitie mastných kyselín, ale zároveň udržuje hladinu krvnej glukózy na optimálnej úrovni a pomáha tak predchádzať únave. Tiež je dobré koni ponúknuť cukrovarské rezky alebo lucernovej úsušky. 

Záverom 

Čo povedať na záver? Pri kŕmení športových koní musíte viac ako inokedy dbať na individualitu koňa, pretože každá drobnosť môže vo výsledku ovplyvniť jeho výkon. Je potrebné rozlíšiť druh práce, ktorý kôň vykonáva a jeho intenzitu. Inak platia všetky základné pravidlá, o ktorým sme písali v predchádzajúcich článkoch. Tiež by sme radi spomenuli štúdiu Theresa Hollands, ktorá sledovala kŕmenie drezúrnych a všestranných koní vo Veľkej Británii a okrem iného dospela k záveru, že plnokrvné kone dostávali až o 20% menej energie než odporúčajú normy NRC a naopak ťažšie drezúrne kone mali energetický príjem vyšší. Často diskutovanými a ťažko vybalancovateľnými prvkami v konských kŕmnych dávkach sú železo, jód a meď. Kone sledovaní pani Hollands sa pohybovali okolo 300% normy železa, 700% normy jódu a 200% normy medi. Obdobné výsledky ukázalo aj sledovanie vitamínov A, D a E. U vitamínu E sa v súčasnosti vedie živá diskusia ohľadom zvýšenia normy pre športové kone a dá sa teda predpokladať, že súčasné normy NRC ešte doznajú určitých zmien.

Táto štúdia je verejná a dostupná tu: http://www.ker.com/library/advances/141.pdf (v angličtine). preto prosím normy živín používajte ako vodidlo na zostavenie kŕmnej dávky svojho koňa, nie však ako dogmu, a dobre rozmýšľajte, či váš kôň naozaj potrebuje minerálno-vitamínový doplnok do svojej kŕmnej dávky.

 

 


 

Monika Mechová

Máte záujem poradiť sa s odborníkom v oblasti výživy koní?
Neváhajte kontaktovať Moniku.
 
A čo pre vás môže urobiť?
Môže zostaviť kŕmnu dávku cez e-mail, telefón, či osobne. Tiež poriada prednášky o výžive a kŕmení koní.
 
Ako ju kontaktovať?
Takto: e-mail -    info@krmeni-koni.cz | Telefón - (00420) 776 846 365 | Alebo navštívte jej webovú stránku www.krmeni-koni.cz

Kŕmenie hobby koní.

Základom sú objemové krmivá 

Zas a znova opakovaná poučka, u rekreačných koní však platná ešte viac ako u koní športových. Hobby kone nepotrebujú veľké množstvo energie, ani nepracujú toľko, aby ich tráviaci trakt napchatý objemovými krmivami limitoval vo výkone. Menšie senné bruško v zimnom období, kedy veľa hobby koní takmer nepracuje, tiež nikoho nepobúri. Preto odporúčam koňa v pastierskom období čo najviac nechávať na pastvine, v zime im potom umožniť prístup k senu ad libitum. Vonkajší odchov je najmä pre rekreačné kone tým najlepším riešením aj preto, že veľa zamestnaných majiteľov koní jednoducho nemôže dopriať toľko pohybu, koľko ho potrebujú. To platí najmä v zime, kedy sa mnoho z nás z práce dostane až za tmy a hala je utopickým snom. 

Kŕmenie v pastierskom období 

Väčšina hobby koní s prístupom k pastve si vystačia s tým, čo za celý deň zožerie, a nie je potrebné ich už nijako dokrmovať. Naopak na kvalitnej pastvine niektorí jedinci môžu dokonca priberať. Ak vlastníte kone primitívneho plemena, je dosť možné, že si v októbri domov privediete guľôčku:-) Takým koňom je niekedy potrebné pastvu obmedziť. Pokiaľ máte pastvinu malú, chudobnú alebo pasiete na starej lúke, je možné, že budete musieť kone dokŕmiť. Zase je dobré voliť objemové krmivá - dobré lúčne seno, niekedy postačí slama. Vždy strážte, aby kone mali dostatok čerstvej vody! 

Hard keeper vs. easy keeper 

Rôzni ľudia majú rôzne rýchly metabolizmus. Niekto si dá na večeru guláš so šiestimi a nič mu to neurobí, iný sa na knedlík len pozrie a má kilogram hore. Rovnako to funguje aj u koní. Najvýstižnejší výraz má pre to angličtina, preto ho ponechávam bez prekladu. Kôň, ktorý má pomalší metabolizmus, tzv. "Easy keeper" vystačí s pomerne malým prísunom energie, ľahko naberá na váhe a naozaj môže z veľkej časti fungovať len na objemných krmivách. Patrí sem väčšina teplokrvníkov, pony, veľmi to platí pre plemená typu Hucul alebo hafling. Naopak tzv. "Hard keeper" je kôň, ktorý má rýchlejší metabolizmus, potrebuje vyšší príjem energie nielen na prácu, ale aj na záchovu. Patria sem najmä plnokrvníky, vzrušivé teplokrvné kone apod. Pokiaľ je hard keeper využívaný rovnako ako easy keeper a bude tiež rovnako kŕmený, bude s najväčšou pravdepodobnosťou strácať na váhe. Aj tieto kone môžu byť z veľkej časti kŕmené objemovými krmivami, väčšinou je však potrebné do kŕmnej dávky zaradiť aj ďalšie zdroje energie. Výborné sú cukrovarské rezky alebo ryžové otruby, oboje je zdrojom pomalej energie a tráviaci trakt koňa nebude zaťažený nadmerným prísunom škrobu. Je dôležité týmto koňom dávať vysoko kvalitné seno a pásť ich na pokiaľ možno výživnej pastvine, pretože len takto uhradíte koni potrebné množstvo energie, bez toho aby ste museli siahnuť po obilninách. Dobrým kŕmnym doplnkom pre tieto kone sú tiež lucernové pelety, tu je však potrebné dávať pozor na vyšší obsah vápnika. Využitie krmiva tiež môžete zvýšiť prídavkom probatik alebo kvasníc do kŕmnej dávky. 

Kŕmenie v zimnom období 

Nie je dôvod, prečo by zdravé koňe nemali tráviť zimu vonku. S ubúdajúcou trávou a jej klesajúcou kvalitou je však potrebné kone začať dokrmovať. Ak máte k dispozícii dostatok dobrého sena, máte vyhrané. S klesajúcimi teplotami bude spotreba sena koňmi stúpať, ale stále platí, že veľká väčšina koní si vystačí len s objemovými krmivami, ak je seno trošku horšie, je dobré im pridať minerálno-vitamínový doplnok. Dobrou variantou v zimnom období je pre kone senáž, ktorá je živinovo bohatšia ako seno a v mrazoch vám vydrží dlhšie otvorená, zvlášť ak máte viac koní. K senáži je dobré koňom pridať kŕmnu slamu, pretože jej koňom stačí menej a je potrebné, aby sa niečím dozrelo do pocitu nasýtenia. Len v naozaj extrémnych a dlhotrvajúcich mrazoch je potreba hobby koňa v zimnom obdobie dokrmovať koncentrovanými krmivami. Opäť je však potrebné rešpektovať metabolický typ kona. 

V hlavnej úlohe vláknina 

So znižujúcimi sa teplotami u koňa rastie potreba energie. Uvádza sa, že s každým stupňom pod nulou táto potreba rastie o 1%. Vláknina sa vtedy pre kone stáva takpovediac životne nevyhnutnou, najmä pokiaľ  zimu trávia na pastvine. Pri trávení a fermentácii vlákniny v tráviacom trakte koňa vzniká veľké množstvo tepla a kôň si tak krásne "kúri zvnútra." Toho pri kŕmení obilninami nedosiahnete. Ak nemáte k dispozícii kvalitné seno, je opäť potrebné siahnuť po inom zdroji vlákniny. 

Záverom 

Pokiaľ máte doma hobby koňa, s ktorým nešportujete a nepožadujete od neho veľké výkony, máte tú výsadu, že ho môžete kŕmiť tým pre neho najprirodzenejším možným spôsobom. Nepoužívajte zbytočne obilniny, kŕmnu dávku postavte na kvalitných objemných krmivách a prípadný prídavok energie riešte krmivami bohatými na vlákninu. Pri zostavovaní kŕmnej dávky rešpektujte metabolický typ svojho koňa a majte na pamäti, že tento typ sa môže s vekom a zdravotným stavom koňa meniť. Klasickým prípadom hard keepera bývajú kone staršie či dušné a je preto potrebné im venovať zvýšenú starostlivosť.  

Monika Mechová

Máte záujem poradiť sa s odborníkom v oblasti výživy koní?
Neváhajte kontaktovať Moniku.
 
A čo pre vás môže urobiť?
Môže zostaviť kŕmnu dávku cez e-mail, telefón, osobne. Tiež poriada prednášky o výžive a kŕmení koní.
 
Ako ju kontaktovať?
Takto: e-mail -   info@krmeni-koni.cz | Telefón - (00420) 776 846 365 | Alebo navštívte jej webovú stránku www.krmeni-koni.cz
Fakty a mýty o výžive.

V minulej časti som sa venovala predstaveniu základných hospodárskych krmív, teda objemovým krmivám a obilninám. Dnes sa zameriam najmä na doplnkové krmivá, ktoré kŕmnu dávku dotvárajú a ktorých cieľom je doplniť chýbajúce živiny základnej kŕmnej dávky, zchutniť ju a v niektorých prípadoch môžu slúžiť tiež ako čiastočná náhrada krmív základných. 

Ešte krátko o obilninách

Z minulého dielu vám ešte dlhujem rozprávanie o jačmeni, kukurici a pšenici, takže hurá do toho. 

Pole pšenice

 

Jačmeň 

Obsahom stráviteľnej energie (14,5 MJ) leží jačmeň medzi ovsom a kukuricou (15,5 MJ). Zrná jačmeňa sú veľmi tvrdé a pre kone zle stráviteľné, preto ich je nutné pred kŕmením namáčať (cca 6 hodín, pokojne do studenej vody, nie je nutné ho variť, ide o to, aby zrná zmäkli), stláčať alebo šrotovať, aby sme koňovi živiny v jačmeni obsiahnuté viac sprístupnili. Majte na pamäti, že zrno narušené šrotovaním alebo stláčaním (a to platí úplne u všetkých obilnín) je veľmi náchylné k žltnutiu, preto ho nešrotujte dlho dopredu. Ideálne je našrotovat každý deň ráno potrebné množstvo pre daný deň a ďalší deň ráno šrotovať novú dávku. Niektorým koňom jačmeň nechutí, čo bohužiaľ žiadnou mechanickou úpravou neovplyvníme:-). Z mojich skúseností je dobré jačmeň voliť u koní arabských plemien, pretože tieto kone boli vo svojej domovine po mnoho rokov kŕmené výhradne jačmeňom a prijímajú ho teda lepšie ako ovos. 

Kukurica 

Kukurica je medzi majiteľmi koní stále obľúbenejšia. Má vysokú energetickú hodnotu a kone ju väčšinou radi prijímajú. Kŕmna kukurica je niekedy veľmi tvrdá, a preto je dobré ju pred skŕmením pošrotovať. Kukurica síce obsahuje viac energie ako ovos, ale má nižšiu stráviteľnosť v tenkom čreve, a preto nespôsobuje tak rýchly nárast glukózy v krvi ako ovos. To môže byť dôležité, ak kŕmime koňa pred závodmi či pred inou náročnou prácou. Pošrotovaná kukurica má vyššiu stráviteľnosť, najstráviteľnejšou je však kukurica extrudovaná (vločky), ktorá sa dá dnes tiež bežne kúpiť. 

Pšenica a triticale

Pšenica nie je pre výživu koní príliš vhodná, čo je dané obsahom gluténu, ktorý v tráviacom trakte koňa vytvára cestovinovú štruktúru (obdobne ako u raže), ktorá je voči tráviacim šťavám koňa imúnna. Navyše v pšenici chýba lyzín, ktorý je pre koňa veľmi dôležitý.

Triticale je kríženec pšenice a raže, jeho najväčšou nevýhodou je pomerne vysoký obsah antinutričných látok ako sú inhibítory proteázy (enzýmy štiepiace bielkoviny). Je však bohatšia na lyzín a tryptofán. Všeobecne tieto obilniny nemožno pre výživu koní príliš odporučiť. 

Ostatné maštaľné krmivá

Tento seriál svojím rozsahom samozrejme nemôže popísať všetky typy krmív, ktoré svojmu koňovi môžete ponúknuť, pokúsim sa tu však spomenúť aspoň najčastejšie používané krmiva alebo tie, ktoré za dôležité považujem ja. Myslím, že u väčšiny zdravých koní v rekreačnej záťaži vystačíte s kvalitnými objemovými krmivami a malým prídavkom krmív jadrových, ak však máte koňa horšie kŕmiteľného, staršieho alebo so zdravotnými problémami, je na trhu veľa ďalších možností, ktorá Vám pomôžu koňa opäť dostať do dobrého výživného stavu. 

Sladový kvet 

Sladový kvet je tvorený suchými korienkami sladu, ktoré vznikajú ako odpadový produkt pri výrobe piva. Je veľmi bohatý na dusíkaté látky. Obsahuje cca 230g stráviteľných dusíkatých látok pre kone (SNLk) na kilogram. Pre porovnanie ovos obsahuje asi 90g SNLk / kg. Čo sa týka obsahu energie, je na tom podobne ako jačmeň. Je teda možné ho zaradiť do kŕmnych dávok pre rastúce kone či laktujúce kobyly alebo pre ťažko zaťažené pracujúce kone. Pre väčšinu koní je však obsah bielkovín v sladovom kvete zbytočne vysoký a vedie k zbytočnému zaťažovaniu organizmu pri ich odburávaní. Sladový kvet po namočení silne napučí a je preto nutné ho tesne pred kŕmením namočiť a nechať napučať. Nie je nutné ho nechať máčať dlho, naopak u mokrého kvetu rýchlo dochádza k nežiaducej fermentácii. Pri nákupe sladového kvetu je potrebné si dať pozor na prítomnosť plesní, ku ktorým je kvet náchylný, pokiaľ nie je pri výrobe poriadne vysušený. 

Otruby 

Typickým a tradičným produktom sú pšeničné otruby. V krmivárskom priemysle sú najčastejšie používané ako nosič pre zamiešanie nízko dávkovaných komponentov v kŕmnych zmesiach. Ich nutričná hodnota nie je vysoká, vynikajú však vysokou schopnosťou viazať vodu a majú mierne laxatívne účinky. Sú bohaté na fosfor ale deficitné na vápnik, čo vo vysokých dávkach môže spôsobovať narušenie využitia práve vápnika, ale aj zinku. To môže následne viesť k abnormalitám v zložení kostí. Podľa môjho názoru nie je dôvod pšeničné otruby do konských kŕmnych dávok zaraďovať, je však dobré mať v stajni pár kilogramov pre zamiešanie kŕmnych doplnkov alebo liekov a vaše kone iste ocenia, ak im občas pripravíte teplý mash:-) V súčasnej dobe sú veľmi populárne ryžové otruby . Vyznačujú sa vysokým obsahom tuku okolo 20% a sú výborným krmivom pre chudé a zle priberajúce kone. Práve vďaka vysokému obsahu tuku sú ryžové otruby náchylné na žltnutie a je nutné ich chrániť antioxidantami - takto ošetrené ryžové otruby sa označujú ako stabilizované a aj u nás sú bez problémov k dostaniu. 

Melasa 

Melasa sa najčastejšie používa ako výborné technologické aditívum, menovite slúži ako spojivo a ochucovadlo kŕmnych zmesí. Jej kŕmna hodnota nie je vysoká, a tak nie je veľa dôvodov, prečo ju koňom do kŕmnej dávky pridávať. Zároveň však nie je potrebné sa obávať vysokého obsahu sacharidov, pretože kŕmne zmesi obsahujú max. 10% melasy, čo je moc malé množstvo na to, aby bol negatívne ovplyvnený tráviaci trakt koní. 

Cukrovarské rezky 

Na rozdiel od presvedčenia mnohých ľudí obsahujú cukrovarské rezky len minimálne množstvo sacharidov. Sú odpadovým produktom pri výrobe cukru, nájdeme v nich teda len jeho reziduálne množstvo. Sú však vynikajúcim zdrojom dobre stráviteľnej vlákniny a môžu tak napríklad nahradiť časť objemových krmív v kŕmnych dávkach dusných koní. Sú vhodným krmivom pre chudé kone, ktorí po nich dobre priberajú, v porovnaní s obilninami však obsahujú menej tuku a tiež o niečo menej stráviteľnej energie. Nevýhodou rezkov je nevyrovnaný pomer vápnika a fosforu, preto ich neodporúčam pre rastúce kone, pri ktorých by mohlo dôjsť k narušeniu správneho vývoja kostí, a ďalej koňom, ktorí majú problémy s obličkami. Naopak vďaka už spomínanému nízkemu obsahu cukrov sú dobrým zdrojom energie pre kone, ktoré sú citlivé na vysoký obsah škrobu v kŕmnej dávke (kone s tying-up syndrómom atp.) 

Cukrovarské rezky je dobré skrmovať namočené, nie je potrebné ich máčať 12 hodín, naopak by sa mali máčať vždy pred každým kŕmením zvlášť, lebo u namočených rezkov dochádza k rýchlej fermentácii. Bohato postačí rezky namočiť štyri hodiny pred kŕmením. 

Viac informácií o skrmovaní rezkov nájdete napríklad tu: 

http://www.mfa-inc.com/Portals/0/Equine%20Feeding/Feeding%20Beet%20Pulp%20to%20Horses.pdf

Minerálne a vitamínové doplnky 

V dnešnej dobe, keď sú pôdy stále vyčerpanejšie, je dobré koňom pridávať vitamíny a doplnky. Najmä tým, ktorí sú kŕmení z väčšej časti senom alebo pastvou. Na trhu tiež nájdete mnoho vyvažovačov určených práve pre tieto kone. Platí, že organické zdroje (napr. Chal zinku a medi) sú pre kone využitelnější ako zdroja anorganické. 

Čo povedať na záver? Vždy, keď budete zostavovať kŕmnu dávku, začnite objemovými krmivami, uhraďte nimi čo najviac zo živinovej potreby koňa a až potom siahnite po doplnku jadrových, prípadne iných krmív, podľa špecifických potrieb vášho koňa. Tiež nezabudnite, že v jednoduchosti je krása, nie je potrebné používať hŕbu komponentov, vyváženej kŕmnej dávky väčšinou dosiahnete s použitím dvoch troch krmív. Týmto končí základ náuky o krmivách a v ďalších dieloch sa už budeme venovať kŕmeniu jednotlivých kategórií koní. 

Monika Mechová

Máte záujem poradiť sa s odborníkom v oblasti výživy koní?
Neváhajte kontaktovať Moniku.
 
A čo pre vás môže urobiť?
Môže zostaviť kŕmnu dávku cez e-mail, telefón, či osobne. Tiež poriada prednášky o výžive a kŕmení koní.
 
Ako ju kontaktovať?
Takto: e-mail -   info@krmeni-koni.cz | Telefón - (00420) 776 846 365 | Alebo navštívte jej webovú stránku www.krmeni-koni.cz
Výživa a niečo naviac.

V prvom a druhom diely seriálu sme sa venovali úvodu do fyziológie konského trávenie, povedali sme si niečo o základných živinách a kŕmnych normách. Dnes nadviažeme prehľadom základných krmív, ktoré sa pri koňoch používajú, povieme si o ich vlastnostiach, výhodách a nevýhodách i mýtoch, ktoré niektoré krmivá sprevádzajú a robia z nich zbytočné strašiaky alebo im naopak prikladajú takmer zázračné účinky. V neposlednom rade sa pozrieme tiež na skladovanie. 

Poľnohospodárske vs priemyselné krmivá

Prvou vecou, ktorú musí majiteľ kona zvoliť je, či bude svojho kone kŕmiť priemyselne vyrábanými krmivami (granule, müsli) alebo či bude kŕmnu dávku skladať sám z jednotlivých poľnohosodárskych krmív (ovos, jačmeň, sladový kvet, melasa, ...). Granule možno kúpiť buď priamo od výrobcu (väčšinou majú vlastného poradcu, ktorí krmivá distribuujú ) alebo vo väčšine jazdeckých potrieb. Poľnohospodárske krmivá môžete nakúpiť ideálne od niekoho zo svojho okolia (poľnohospodárske družstvá alebo priamo predajne krmív, kŕmne suroviny možno dnes kúpiť aj na internete). Výhodou granúl je, že nemusíte nič riešiť: skladovanie jednotlivých surovín, ich pomery, množstvo, jednoducho koni nasypete odmerku do žľabu a je to. Granule neprášia a kone ich väčšinou ochotne prijímajú. V absolútnom množstve ich väčšinou aj zjedia o niečo viac ako jednotlivo miešané kŕmne dávky. Ja osobne proti granuliam nič nemám, ak o výžive nemáte ani potuchy a hľadáte čo najjednoduchšiu cestu, ako kone nakŕmiť, granule sú pre vás ideálnym produktom. Po granuliach by som siahla tiež v prípade malých skladovacích priestorov alebo náročnej organizácii kŕmenia (kŕmenie na vzdialených pastvinách atp.). Ich najväčšou nevýhodou je však to, čo je zároveň aj ich najväčšou výhodou. Sú prispôsobené na priemerného koňa. Ak má váš koník nejaké problémy, je horšie kŕmiteľný alebo naopak "priberá aj zo vzduchu " alebo je precitlivelý na nejakú surovinu, ťažko s granulami uspejete. Čo sa týka kvality surovín, samozrejme, výrobcom pod ruky nevidíte a proces výroby granúl so sebou nesie aj značné straty živín, avšak výrobcovia krmív si svoju výrobu väčšinou starostlivo strážia a ak siahnete po osvedčenej značke, myslím, že sa nemusíte báť.
 
Ak sa rozhodnete kŕmnu dávku zostaviť z jednotlivých surovín sami, potrebujete aspoň elementárne vedomosti z výživy koní. Chce to čas a tiež musíte jednotlivé suroviny zháňať, strážiť ich kvalitu, skladovať ich. Výhodou však je, že koníkovi zostavíte dávku priamo na mieru podľa jeho potrieb a možností, väčšinou je tento systém kŕmenia tiež finančne priaznivejší. Ak kŕmite viac koní, musíte zvážiť aj organizačnú náročnosť, kedy je každému koni potrebné namiešať jeho vlastné vedierko s kŕmením. Tu si samozrejme vytvoríte "Základ", ktorý bude pre všetky kone rovnaký, a jednotlivé odlišnosti už zvládnete celkom ľahko. Vyššie spomínané odstavce sa týkajú koncentrovaných krmív. Súčasťou vyrovnanej kŕmnej dávky sú ale aj objemové krmivá. Kvalitné seno stojí vo výžive koní na prvom mieste a veľa koní môžeme držať iba na objemných krmivách a budú spokojní.

Objemové krmivá

Už v predchádzajúcom článku som spomenula, že objemné krmivá by mali u koní tvoriť základ kŕmnej dávky. Sú hlavným zdrojom vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre zdravie tráviaceho traktu koňa, napomáhajú udržiavať jeho optimálne pH a sú pre koňa fyziologicky najvhodnejším krmivom. Poďme si teda niečo povedať o jednotlivých typoch objemových krmív.

Seno

Ako sme si povedali, seno je vo výžive koní kľúčovým prvkom. Väčšina koní seno dostáva celoročne, kone držané na pastvinách iba v zimnom období. Tým najdôležitejším je v tomto prípade kvalita. Kvalitným senom pokryjete veľkú časť živinovej potreby koňa a nebude potrebné vymýšľať zbytočné zložitosti s jadrovými krmivami. Bohužiaľ dostať sa ku kvalitnému senu nie je vždy úplne jednoduché a 
ťažko si budeme robiť laboratórne rozbory každej zozbieranej fúry. Ako teda spoznať kvalitné seno? Najlepšie po čuchu. Seno by malo príjemne voňať, nemalo by prášiť a už vôbec nezkrmujte seno plesnivé. Častou praxou je z plesnivého balíka vybrať nesplesnivené časti a tie skŕmiť, tým sa však rizikám rozhodne nevyhnete. Toxíny, ktoré plesne uvoľňujú, totiž nájdete aj v tých častiach balíka, kde pleseň ešte nie je vidieť a zdravie koňa môže byť stále ohrozené. Kvalitné seno je najčastejšie svetlo zelené, ale nemusí to byť pravidlom, aj seno, ktoré raz zmokne, je ešte živinovo pomerne kvalitné, avšak farebne už bude trochu vyblednuté. Ak narazíte na tmavo hnedé balíky, s najväčšou pravdepodobnosťou budú nahnité, aj to spoznáte po čuchu. Ak budete kupovať seno lucerny, dbajte, aby na stonkách rastlín bolo čo najviac lístkov a pri manipulácii s balíkmi buďte opatrní, aby sa lístkov odrobilo čo najmenej. Krátko spomeniem lucernové seno, ktoré je u nás pomerne ľahko dostupné. Lucernové seno výborne pokrýva živinovú potrebu kojacích kobýl a rastúcich alebo ťažko pracujúcich koní. Pre ostatné kone je až príliš nutrične bohaté. Ide najmä o vysoký obsah vápnika, čo kladie nároky tiež na vyššiu dotáciu fosforom. Ďalej lucerna obsahuje veľa bielkovín, čo zbytočne zaťažuje konský organizmus pri ich odbúrávaní. 
 
Samostatnú kapitolu tvorí skladovanie sena. Väčšina ľudí bude skladovať balíky, nie voľne uložené seno, takže sa budeme venovať im. Ideálny je samozrejme senník, nie každý ho však má, preto, ak musíte balíky skladovať v otvorenom prístrešku alebo dokonca úplne voľne, postupujte nasledovne: Pod balíky umiestnite drevené palety, aby balíky odspodu nevlhly a následne nehnili a aby seno mohlo dýchať, balíky skladujte "Naležato", prípadná voda po nich lepšie stečie, ako keď budú stať, čo je dané postupom pri balíkovaní.

Slama

Ak máte ľahko kŕmiteľné kone (mám na mysli najmä plemená ako je Hucul, hafling, niektorí pony) alebo kone, ktoré sa prežierajú a priberajú, môžete im namiesto časti sena dať kvalitnú kŕmnu slamu. Nie je
tak živinovo bohatá ako seno, ale dodá koni potrebnú vlákninu a v neposlednom rade ho tiež zabaví, čo je vhodné najmä pre kone chované v boxoch. Slama tiež môže byť vhodnou voľbou v prípade, že na pastvine potrebujete dokŕmiť práve ľahko priberajúce kone, kedy chudobná pastvina už neposkytuje dostatok živín, ale v kombinácii sa senom kone príliš naberajú na váhe. Z mojich skúseností je tiež dobré slamu dávať k dispozícii koňom kŕmeným senážou, pretože senáž je živinovo bohatšia ako seno a koňom jej teda predkladáme menej. Je dobré, ak sa potom kôň môže podľa chuti dožrať slamou.

Senáž 

SenážSenáž je pre kone výborným živinovo bohatým krmivom. Koňom väčšinou chutí, nepráši a je preto vhodnou alternatívou pre kone trpiace dýchavičnosťou. Senáž je nutrične oveľa hodnotnejšia ako seno, a preto ju nemôžeme koňom podávať v rovnakom množstve. So senážou môžeme koni v kŕmnej dávke ponechať seno, alebo ho nahradiť kvalitnou kŕmnou slamou. Najväčším problémom senáže je jej skladovanie. Je potrebné pravidelne kontrolovať neporušenosť fólie, do ktorej je senáž zabalená, a prípadné trhliny okamžite prelepiť špeciálnou páskou, inak sa vystavujeme znehodnoteniu krmiva. Akonáhle k senáži prenikne vzduch, dochádza nielen k výrazným stratám živín, ale tiež k rýchlemu plesniveniu a rozvoju mykotoxínov. Všeobecne sa uvádza, že akonáhle senáž rozbalíme, mali by sme ju skŕmiť do troch dní. Toto je samozrejme pre majiteľa jedného alebo dvoch koní prakticky nemožné, vo väčších stajniach však takéto krmivo stojí za zváženie, zvlášť v obdobiach kedy je núdza o kvalitné seno. 

Čerstvá pastva

Dobre udržiavaný pasienok je pre kone ideálnym prostredím. Pomalý, ale stály príjem čerstvého jedla je pre kone tým najprirodzenejším spôsobom kŕmenia. Kvalitná celodenná pastva u množstva koní v rekreačnej prevádzke stačí k zabezpečeniu potrebných živín a nemusí sa pritom konať o špeciálne pastevné zmesi. Ak budete pastvinu pravidelne udržiavať, väčšinou koňom stačí prirodzený porast, ktorý na lúke máte. Tu je však podmienkou, aby každý kôň mal dostatočne veľký priestor na pasenie. Ak kone chcete nechať iba na pastve a nedokrmovať, potrebujete na každého koňa aspoň 1 ha, u chudobnejších pozemkov i viac. Pastevné pozemky potrebujú pravidelnú starostlivosť, je potreba KOSIŤ nedopasky, rozmetať hrby, dosádzať vyšľapané miesta apod. Kone všeobecne patria medzi zvieratá, ktoré pastvu ničia najviac, preto je ideálne, ak máte väčšiu plochu, aby ste mohli používať tzv. oplôtkový systém, kedy máte pozemok rozdelený na niekoľko častí a kone v nich pravidelne meníte, takže pastevný porast má dostatočný čas na to, aby sa zotavil. Väčšinou pasienok znovu obrastie za cca 14 dní, ku konci pastevného obdobia to však môže byť aj mesiac. Konská pastva je pomerne obsiahla téma a môžeme sa jej opäť venovať v niektorom z ďalších článkov.

Jadrové krmivá 

Jadrové krmivo slúži primárne na doplnenie chýbajúcej energie do kŕmnej dávky. Nevyhneme sa im u športujúcich alebo pracovných koní vo vyššej záťaži. Zdrojom energie je tu škrob, na ktorý konské trávenie nie je ideálne stavané, a preto ich skrmovanie vo vyšších dávkach so sebou prináša isté riziká. Niektoré druhy obilnín sú pre kone vhodnejšie ako iné, čo si povieme v nasledujúcich odsekoch. Často diskutovaným problémom pri skrmovaní jadrových krmív je prílišná bujnosť niektorých koní v dôsledku skrmovania obilnín. Na túto tému prebehlo niekoľko vedeckých štúdií a odborná verejnosť je rozdelená na dva tábory. Jedni tvrdia, že vysoký príjem energie nespôsobí vyššiu vzrušivosť koní, ale vedie "iba" k obezite, ak kôň nemá dostatok práce. Druhí tvrdia, že prudký vzostup krvnej glukózy, ktorý nastáva pri odburávaní škrobu, naštartuje konský metabolizmus a zvieratá sú potom príliš divoké. Z mojich skúseností väčšina koní nemá s príjmom obilnín (v rozumnej miere) problém, občas však naozaj môžete naraziť na koňa, ktorý je na rýchly nárast glukózy v krvi citlivejší a je prehnane bujarý.

Ovos 

OvosNajčastejšie je u koní ako jadrové krmivo využívaný ovos. Obsahuje najviac vlákniny (11 %) a najmenej energie (13 MJ) zo všetkých obilnín a je teda pre tráviaci trakt kone najvhodnejší. Jeho nie úplne ideálne aminokyselinové zloženie vyvažujeme kvalitným senom, rovnako tak aj nedostatok dôležitých makroprvkov ako je meď alebo zinok. Niektorí ľudia svoje kone ovsom nekŕmia, pretože im tzv. "lezie do hlavy". To je dané zvýšenou citlivosťou niektorých koní na alkaloid avenín, ktorý stimuluje nervovú sústavu. Väčšina koní však ovos bez väčších problémov znáša. U zdravých koní nie je potrebné ovos nijako upravovať, koňom nerobí problém zrno rozhrýzť a stráviť. Naopak zaradením celého ovsa ho donútite kŕmnu dávku dôkladne rozhrýzť a presliniť, čím predídete rýchlemu hltaniu krmiva. Ovos je dobré šrotovať alebo stláčať iba starším koňom s horším chrupom i trávením alebo koňom s inými poruchami tráviaceho traktu. Variantou žltého ovsa je ovos čierny a môžete naraziť na tvrdenie, že čierny ovos je živinovo bohatší a je teda vhodnejším krmivom ako ovos žltý. To je pravda, ale pozor: živinovo bohatší je iba čierna varianta ovsa nahého (Avena nuda), čiernu variantu má aj ovos Pluch (Avena strigosa), ktorý je na tom živinovo úplne rovnako ako ovos žltý. Predtým ako zaplatíte za vrece čierneho ovsa vyššiu cenu, presvedčte sa, že kupujete "ten správny" čierny ovos.

Záverom 

Základom konskej kŕmnej dávky by mali byť vždy objemové krmivá, pri ktorých je, rovnako ako pri všetkých iných krmivách, potrebné strážiť kvalitu. Ak koňom nie sme schopní zadovážiť potrebné živiny iba objemnými krmivami, pristupujeme k prídavku jadrových krmív. Tu je potrebné na základe dostupnosti, ceny, energetických nárokov aj individuality koňa vybrať vhodný typ jadrového krmiva a dať koni naozaj iba toľko jadra, koľko ho potrebuje, aby nedochádzalo ku zbytočnému zaťažovaniu organizmu, vyššej vzrušivosti, prípadne obezite koňa. V druhej časti dielu venovaného krmivám dokončíme jadrové krmivá a povieme si niečo o doplnkových krmivách ako je melasa, repné rezky apod. 
 
Použitá literatúra: FRAPE, David. Equine nutrition and feeding. 
vyd Chichester: Blackwell publishing, 2010. ISBN 9781405195461 RODIEK, 
anne: hay for horses: alfalafla or grass? 2001,
dostupné z http://alfalfa.ucdavis.edu/+symposium/proceedings/2001/01--061.pdf
 


 

Monika Mechová

Máte záujem poradiť sa s odborníkom v oblasti výživy koní?
Neváhajte kontaktovať Moniku.
 
A čo pre vás môže urobiť?
Môže zostaviť kŕmnu dávku cez e-mail, telefón, osobne. Tiež poriada prednášky o výžive a kŕmení koní.
 
Ako ju kontaktovať?
Takto: e-mail -   info@krmeni-koni.cz | Telefón - (00420) 776 846 365 | Alebo navštívte jej webovú stránku www.krmeni-koni.cz
Kŕmenie koní - základné živiny.

Máme za sebou rýchlu exkurziu do tráviacej sústavy koňa a máme aspoň základný prehľad o tom, čo sa v deje s krmivom v konskom tele. Ale aby sme mohli zodpovedne zostaviť kŕmnu dávku, musíme sa takisto orientovať v problematike základných živýn, ako je energia, bielkoviny alebo rôzne minerálne látky. Ak budeme zostavovať kŕmnu dávku pre svojho koňa, je tiež dôležité vedieť koľko toho kôň zožerie. Priemerne sa množstvo prijatého krmiva za dň pohybuje medzi 1,7 - 2% zo živej váhy koňa. Pri kojacích koylách a plemenných žrebcoch sa potom pohybuje mierne nad 2 %, pri koňoch, ktoré sú ešte vo vývoji je príjem až okolo 2,3% živej váhy.

Energia

Energia je pre kone udávaná ako SEk, čo je skartka pre stráviteľnú energiu koní. Každé zviera využíva energiu z jedla inak, čo je dané práve odlišnosťami tráviacich sústav. Napríklad z celkovej (brutto) energie v ovse, čo je cca 19 MJ si kôň zoberie iný podiel (11 MJ) ako napríklad ovca (7 MJ). V prípade koní je to základná živina, s ktoru počítame, pretože kone využívame hlavne na produkciu práce - skoky, drezúra, dostihy. A tu je energia nevyhnutná.Potrebu energie udávajú krmivárske tabuľky (napr. Zeman a kol., MZLU, Brno, 2005;zo zahraničných noriem NRC, najnovšie z roku 2007). Vychádza zo zachovanej energie, ktorú k§ň potrebuje, aby mal zaistené základné metabolické pochody, a dalej sa pripočíta energia nutná pre rast mladých koní, kojenie a graviditu kobýl a energia nevyhnutná na prácu.

Energiu môže kôň získavať v zásade z dvoch zdrojov. Rozkladom sacharidov alebo tukov. V prípade sacharidov tu máme najčastejšie (ale nie iba) jadrové krmivá ako zástupcu jednoduchých cukrov a ďalej vlákninu ako zástupcu zložitých cukrov (alebo štrukturálnych). V tejto časti seriálu nebudeme riešiť ako presne prebieha rozklad sacharidov a tukov, len si povieme, že škrobové zrná obilnín sú rozkladané na glukózu, vláknina a tuky sú rozkladané na mastné kyseliny. Glukóza aj mastné kyseliny potom slúžia konskému organizmu ako substrát pre tvorbu energie. Organizmus koní je oveľa lepšie prispôsobený získavať energiu z mastných kyselín , nadmerný prísun jadrového krmiva (a tým škrobu) môže spôsobiť okrem tráviacich problémov aj spomenuté schvátenie. Tu potom celkom logicky narážame na problém, ako do koňa dostať potrebné množstvo energie a zároveň mu nespôsobiť problémy s trávením. Aby mal kôň zdravý tráviaci systém, potrebuje dostatok vlákniny, a každý kôň by teda mal dostávať aspoň minimálnu dávku objemových krmív práve pre zachovanie zdravého trávenia. Seno alebo slama jednak napomáhajú pohybu čriev a plynulému pohybu tráveniny zažívacím traktom, tiež vyžadujú zvýšené slinenie koňa, kedy sliny pomáhajú udržiavať stále pH v tráviacom trakte a tiež napomáhajú udržať stabilnú mikrobiálnu populáciu v slepom čreve. Seno a slama však, bohužiaľ, neobsahujú dostatok energie, takže koníkom musíme pridávať jadrové krmivá, ktoré v nadmernom množstve predsavujú problém. Preto sa často pristupuje k podávaniu kŕmnych tukov, najčastejšie to bývajú rastlinné oleje. Problematike kŕmenia tukmi sa môžeme venovať v niektorom z ďalších článkov.

Bielkoviny

Bielkoviny slúžia predovšetkým na obnovu rôznych tkanív, tvorbu mlieka kobýl aj spermií plemenných žrebcov a sú maximálne kľúčové pri raste žriebät a mladých koní. Sú to akési stavebné kamene organizmu. Väčšina koní netrpí nedostatkom bielkovín, ba naopak. Ich dennú potrebu sme vo väčšine prípadov schopný pokryť kŕmnou dávkou, bez toho aby sme ju museli nejak zásadne prepočítavať. A to platí aj pre väčšinu kojacích kobýl či rastúcich koní. Dôležitejší než obsah bielkovín je samozrejme ich kvalita alebo aminokyselinové zloženie. Tu sú najdôležitejšie tzv. esenciálne aminokyseliny, ktoré si kôň nevie sám vyrobiť alebo ich vytvára len v malom množstve. Pre koňa sú jedny z najdôležitejších aminokyselín lyzín a treonín.

Vitamíny a minerály

travaDostatočný prísun vitamínov pre zdravého koňa nepredstavuje problém. Požiadavky konského organizmu na vitamíny sú pomerne malé a nie je problém ich dodať v bežnej kŕmnej dávke. Niektoré vitamíny si kôň dokáže z vhodných látok vytvoriť sám, niektoré (ako napríklad vitamín K alebo vitamíny skupiny B) sa tvoria pomocou mikrobiálnej populácie v tráviacom trakte.

čo sa týka minerálov, tak hlavnú úlohu hrá vápnik a fosfor. Tieto dva prvky sa musia vždy posudzovať spoločne, pretože ich metabolizmus je previazaný. Najdôležitejší je ich vzájomný pomer, ktorý sa pohybuje okolo 1,7 : 1 (vápnik ku fosforu). Výrazný prebytok fosforu môže narušť vstrebávanie vápniku až o 50% (Frape,2010). Dôležitú úlohu v metabolizme vápnika hrá vitamín D, ktorý v organizme vyvoláva tvorbu transportných bielkovín pre vápnik, ktoré sú dôležité pri zvýšených nárokoch zvieraťa na vápnik (napr. kojenie). Ďalej tu máme draslík, sodík a chlór, ktoré sú dôležité pre acidobazickú rovnováhu organizmu a vyrovnaný osmotický tlak. K ich nedostatku dochádza hlavne pri práci a nadmernom potení koní a budeme sa im venovať v článku o kŕmení športových koní a problematike elektrolytov.

Voda

Samozrejme je dôležité spomenúť aj vodu, pretože bez vody to skrátka nejde. Ideálne je, ak má kôň neustále prístup k čistej pitnej vode. Voda je dôležitá pre udržanie stáleho vnútorného prostredia, zúčastňuje sa procesov metabolizmu a hrá kľúčovú úlohu pri tvorbe moču a potenia. K stratám vody tiež dochádza pri dýchaní. Voda je tiež dôležitá pre posun tráveniny konským tráviacim traktom. Nedostatok vody okrem iného u koní snižuje chuť na jedlo. Dôležitá je hlavne pre žriebätá a mladé kone, lebo ich telá sú tvorené vodou až zo 71% s rokmi sa obsah vody v konskom tele znižuje, priemerne sa pohybuje medzi 62 - 68% hmotnosti tela. Nároky na vodu sa takisto zvyšujú u kojacích kobýl, kobyla s hmotnosťou 500 kg denne mliekom vydá asi 12 kg vody.

Pre predstavu ešte uvedieme potrebu vybraných živýn pre koňa s hmotnosťou 500kg tak, ako ju spomína Zeman a kol. (MZLU, 2005)

 

Živina Jednotky Potrebné Množstvo
Sušina g 8250
SEk MJ 69,48
Dusíkaté látky g 664
Lysin g 27,47
Threonin g 15,66
Vláknina (max) g 2542
Ca g 22,2
P g 14,6
Na g 24,8
Cl g 12,5
K g 25,2
Mg g 7,6
S g 12,4

 

Uvedená tabuľka ale nezohľadňuje pridanú energiu na prácu. Ak kôň pracuje ľahko, jeho potreba energie stúpa cca o 25%, pri strednej práci je nárast 25 - 50% a pri ťažkej práci stúpajú požiadavky na energiu o 50% a viac. Tu logicky vzniká problém, ako definovať ľahkú, strednú a ťažkú prácu. Za ľahko pracujúceho môžeme označiť koňa, ktorý chodí na bežné vychádzky trvajúce do dvoch hodín bez zvýšeného potenia, prevažne v kroku a kluse s občasným cválaním zhruba 4x do týždňa. Do strednej práce môžeme zariť kone, ktoré pravidelne pracujú na jazdiarni, skáču, chodia na vychádzky, na ktorých aktívne klusajú a cválajú a koré sú dlhšie ako dve hodiny, kone sa potia vo zvýšenej miere a domov sa vracajú ľahko unavený. Ako ťažko pracujúce kone môžeme potom môžeme označiť kone pracujúce v lese, dištančné a dostihové kone na vyššej úrovni. Tieto kone sa pri práci silne potia, domov sa vracajú očividne unavené a môže dochádzať aj ku stratám na váhe.

Na záver by bolo dobré spomenúť, že vždy musíme zohľadniť výživný stav jednotlivých koní, ich aktuálnu kondíciu, zdravotný aj psychický stav a v neposlednej rade aj podmienky ustajnenia. Napríklad kone, ktoré sú v zime 24/7 držané vonku budú potrebovať vyšší príjem energie, aby sa vyrovnali s nízkymi teplotami. Každý kôň je svojím spôsobom individualita a čo platí pre jedného, nemusí platiť pre druhého.

Použitá literátura: FRAPE, David. Equine Nutrition and feeling. 4. vyd. Chichester: Blackwell Publishing, 2010. ISBN 9781405195461

 


 

Monika Mechová

Máte záujem poradiť sa s odborníkom v oblasti výživy koní?
Neváhajte kontaktovať Moniku.
 
A čo pre vás môže urobiť?
Môže zostaviť kŕmnu dávku cez e-mail, telefón, či osobne. Tiež poriada prednášky o výžive a kŕmení koní.
 
Ako ju kontaktovať?
Takto: e-mail -  info@krmeni-koni.cz | Telefón - (00420) 776 846 365 | Alebo navštívte jej webovú stránku www.krmeni-koni.cz

 

Milí priatelia koniari! Jazdecké potreby Equishop.sk a teraz aj v pokračovaní Lacné jazdecké potreby.sk v spolupráci s českou odborníčkou na výživu Ing. Monikou Mechovou pre vás pripravili výživársky seriál v ktorom sa dozviete ako svojho koňa správne kŕmiť, aby bol spokojný, pokojný, vyrovnaný, štastný, zdravý, plný energie... proste aby ste z neho mali radosť a najmä, aby on mal radosť z vás a zo života:)

 

Špecifikácia tráviaceho traktu koní

Zoberme to pekne od začiatku, teda od prežúvania. Kôň žuje vždy na jednej strane a tieto strany v pravidelných intervaloch mení. Dĺžka prežúvania závisí hlavne na vlhkosti krmiva. Žuvanie 1 kg sena trvá koni približne 45 minút, 1 kg ovsa 10 minút a 1 kg čerstvej trávy asi 7 minút. Doprajte teda svojmu koníkovi dostatok času na to aby sa v pokoji najedol.

Pri žutí sa v ústnej dutine vylučujú sliny, ktorých účelom u koňa je hlavne zvlhčiť krmivo a zabrániť tak "zadúšaniu" koňa a tiež udržať optimálne pH v tráviacom trakte. Na rozdiel, napríklad, od slín prasiat, sliny koní sa vyznačujú prakticky žiadnou aktivitou tráviacich enzýmov.

Chemické trávenie začína u koňa v žalúdku. Jeho žalúdok je pomerne malý (10 - 20 l), potrava sa tu zdrží krátko (2 - 6 hod.). Z významných tráviacich enzýmov žalúdka menujeme pepsin, ktorého pomocou sa trávia bielkoviny, lipáza - tráviaci tuk, je u jednokomorového zalúdka koňa málo aktívna a štiepi iba dobre emulgovaný tuk, uplatňuje sa hlavne pri trávení mlieka u mláďat.

Hlavné trávenie živín prebieha u koňa v tenkom čreve. To je pomerne krátke, jeho dĺžka sa pohybuje okolo 25 m. Trávenina sa tu takisto dlho nezdrží, časti prijatej potravy môžeme nájsť v slepom čreve už 45 min po naŕmení (Frape, 2010). Vzhľadom k rýchlej pasáži tráveniny tenkým črevom tu musí dochádzať k veľmi intenzívnemu vstrebávaniu živín. Vstrebávajú sa tu hlavne sacharidy, bielkoviny (ich rozklad začína už v žalúdku pomocou pepsinu, väčšina bielkovín sa však hydrolyzuje až v tenkom čreve) a tuky, ktorým sa budeme podrobnejšie venovať v niektorom z ďalších dielov seriálu.

Hrubé a slepé črevo koňa je kľúčovým prvkom pre zisk energie zo štrukturálnych sacharidov tvoriacich telá rastlín (ide hlavne o celulózu, hemicelulózu, pektiny a niektoré oligosacharidy). Tu je na mieste malá odbočka. Dôvodom, prečo sú staršie pastviny málo výživné, je fakt, ža čím staršie sú rastliny, tým väčšia časť ich tielje tvorená ťažko stráviteľnými sacharidami ako napríklad lignín, ktorý je pre kone veľmi problematické rozštiepiť a využiť. Naopak mladé rastliny obsahujú vysoký podiel ľahko a rýchlo stráviteľných cukrov, čo je príčinou priberania a niekedy aj prichvátenia nenavyknutých koní vyhnaných na jarné pastviny.

Kone majú slepé črevo dlhé asi jeden meter, objem má cca 30 litrov a je zodpovedné za väčšinu mikrobiálnej fermentácie v tráviacom trakte koňa. Kôň sám o sebe totiž nie je schopný vyprodukovať také enzýmy, ktoré by si so štrukturálnymi sacharidami poradili a naštiepily ich na vstrebateľné molekuly. Preto slepé črevo obsahuje množstvo mikroorganizmov, ktoré tieto sacharidy svojou činnosťou naštiepia a tým ich telu umožnia využiť. Väčšina tráveniny sa objavuje v slepom čreve do troch hodín od nakŕmenia. Čas, za ktorý krmivo prejde celým konským tráviacim traktom, je rôzny podľa skladby krmiva, najpomalšie sa trávi seno, pomerne rýchlo sa trávia jadrové krmivá a čerstvá tráva. Priemerný čas, po ktorý sa krmivo zdrží v konskom tele, sa pohybuje okolo 40 hodín. Čas priechodu krmiva tráviacim traktom sa skracuje so zvyšujúcim sa množstvom prijatej potravy a tiež pri príjme horšie stráviteľného krmiva.

 


 

Monika Mechová

Máte záujem poradiť sa s odborníkom v oblasti výživy koní?
Neváhajte kontaktovať Moniku.
 
A čo pre vás môže urobiť?
Môže zostaviť kŕmnu dávku cez e-mail, telefón, či osobne. Tiež poriada prednášky o výžive a kŕmení koní.
 
Ako ju kontaktovať?
Takto: e-mail -  info@krmeni-koni.cz | Telefón - (00420) 776 846 365 | Alebo navštívte jej webovú stránku www.krmeni-koni.cz
Nadváha u koní.

Teoreticky je manažment váhy - pre kone aj ľudí - jednoduchý, hovorí Tania Cubitt,PhD: menej jedzte, viac cvičte a schudnete.

Lenže obezita je stále problémom nie len pre kone, ale aj ľudí, ktorý sa o ne starajú. Približne 70% dospelých Američanov majú buď nadváhu, alebo sú obézny, povedala, a upozorňuje, že nedávny výskum zistil obezitu u koní až pri 32% prípadov. Takže keď je riešenie nápravy obezity také jednoduché, prečo to nefunguje?

Dr. Tania Cubitt, špecialista na výživu pre Performance Horse Nutrition in Weiser, Idaho, prednášala o spôsoboch manažmetu konskej obezity na Sypóziu Alltech 2013, ktoré sa konalo 19-22.5.2013 v Lexington, Kentucky.

Obézny kôň

Obezita má veľa príčin - od genetiky po zlepšenie kvality krmív (kone počas vývojovej evolúcie nekonzumovali jasne zelenú trávu, poznamenala, skôr konzumovali riedke strniská s vysokým obsahom vlákniny) až k nedostatku pohybu. A to je základ množstva vážnych zdravotných problémov, vrátane inzulínovej rezistencie, chronických zápalov, oxidačný (oxidatívny) stres, a dokonca možné zníženie životnosti.

Hovorí, že v skutočnosti majú obézne kone často viac zdravotných problémov ako tie veľmi chudé. Vzhľadom k tomu by mala byť prevencia obezity jednou z hlavných priorít každého chovateľa koní.

Obézny krkAle jedným z hlavných problémov prispievajúcich ku konskej obezite, hovorí Dr. Cubitt, sú sami majitelia koní."Majitelia zásadne podceňujú váhu, skóre telesnej kondície (body condicion score - BCS) a "cresty neck score" - hrebeň tuku. Taktiež majú tendenciu k mylným predstavám o množstve dôležitých faktorov súvisiacich s váhou koňa, ktoré zahŕňajú:

Úroveň aktivity koňa. "Ľudia naozaj precenňujú množstvo konskej práce" Ak majitelia kŕmia kone na základe toho koľko práce si myslia, že majú, v porovnaní s tým koľko práce v skutočnosti kone robia, je pravdepodobné, že kone sú prekrmované. Dostihové kone a kone vo vrcholovom športe, zúčastňujúce sa niekoľkých denných pretekov majú často vysoké požiadavky na energiu, vzhľadom k ich vysokej záťaži, zatiaľkým trail a hobby kone majú všeobecne oveľa nižšie požiadavky na energiu.

"Výživový poradcovia väčšinou nerozlišujú medzi jednotlivými disciplínami pri odhade množstva konskej práce". Dávame všetky disciplýny dokopy. Zatiaľčo top drezúrny kôň pracuje veľmi ťažko v rámci svojej disciplíny v porovnaní s pólo koňmi alebo s dostihovými koňmi v tréningu, môže byť jeho práca považovaná za stredne náročnú. Majitelia koní by mali porozumieť tomuto konceptu, keď špecifikujú "stupeň aktivity" svojich koní. Ak si nie ste úplne istý o veľkosti záťaže vášho koňa, konzultujte s veterinárom alebo výživovým poradcom.

Ako vlastne vyzerá '5' na 9 bodovom skóre telesnej kondície - pozrite si obrázok koňa so zdravou váhou BSC5. Dr. Cubitt hovorí, že po prezretí tohoto obrázku si veľa m,ajiteľov koní hovorí, že ich kôň potrebuje pribrať. Hovorí, že kôň s BSC5 (alebo "strednou"), ako popisuje súčastný systém BSC má rovný chrbát bez záhybov, rebrá, ktoré nie sú vizuálne odlíšiteľné, ale sú ľahko cítiť, nejaký tuk okolo koreňa chvostu, ľahko hubovitý na dotyk, zaokrúhlený kohútik okolo trnových výbežkov a krk a ramená, ktoré hladko splývajú s telom.

Kôň s BSC5

KÔŇ S BSC5

Koľko sa vlastne má kŕmiť? Od "kopčekov" k plechovkám od kávy a zmrzlinových pohárov, majitelia majú širokú škálu "meraní", koľko potravy ich kone konzumujú. Dr. Cubitt hovorí, že jediný spôsob ako skutočne vedieť koľko potravy dávate koni, je krmivo vážiť.

 

Druhy krmív. Napríklad krmivá s nízkym obsahom sacharidov - zatiaľ kým potenciálne prospešné pre niektoré obézne kone - nezodpovedajú nízkokalorickým krmivám. "Väčšina krmív s nízkym obsahom sacharidov  musí byť kŕmená od 3 do 4 libier (denne) = 1,361 - 1,814 kg (pozn.), aby poskytla potrebné minerály a vitamíny. Vo väčšine prípadov majú pre obézne kone väčší prospech "ration balancer pellet" (peletované krmivo s nízkym obsahom kalórií), ktoré poskytujú aminokyseliny, vitamíny a minerály bez nadbytočných kalórií. V prípade špecifických otázok sa obráťte na svojho veterinára alebo výživového špecialistu, ktorý poradí, čo by mohlo pre vášho koňa fungovať najlepšie.

Čo naozaj znamená "len hrsť". V skutočnosti "hrsť" zodpovedá oveľ väčšiemu množstvu, ako si väčšina majiteľov koní myslí. Dr. Cubitt dala príklad. Povedzme, že majiteľ kŕmy svojho koňa "len hrsťou" krmiva pre seniorov ráno a večer. Každá "hrsť" váži pravdepodobne pol libry (0,227kg), čo znamená, že kôň konzumuje okolo libry krmiva denne (0,454kg). Každá libra krmiva pre seniorov obsahuje okolo 1,3 megakalórií (každá megakalória obsahuje 1000kalórií), čo znamená, že kôň konzumuje okolo 474 magakalórií za rok, čo znamená , že kôň by mohol pribrať okolo 47 liber (21,319kg) - a jeden bod na bodovom skore kondície - za rok, iba z jednej hrsti krmiva ráno a večer, povedala Dr. Cubitt.

Dr. Cubitt zdôraznila dôležitosť vzelávania majiteľov koní pre nápravu týchto nedorozumení a ponúkla niekoľko odporúčaní, potrebných k boji proti obezite koní.

Ideálne krmivá sú tie, ktoré majú nízky obsah energie, nízky obsah škrobu a cukru, čo vedie k zníženiu kalórií, dostatok bielkovýn, aby sa zabránilo nežiadúcim stratám svalovej hmoty, vhodné vitamíny a minerály na pokrytie potrebnej dennej dávky, a vysoký obsah vlákniny, ktorá udrží črevá zaplnené.

Ďalej poskytla nasledujúce rady pre majiteľov obéznych koní:

  • Maximalizujte čas prežúvania krmiva obéznych koní, ktoré napodobnuje ich prirodzený proces prijímania potravy. Zvážte používanie krmív pre pomalé prežúvanie, ako sená, tak koncentrované krmivá.
  • Zamerajte sa na kŕmenie okolo 1,2% váhy koňa dennou dávkou siláže. Nikdy nekŕmte menej ako 1%, zdôrazňuje, pretože to môže viesť k problémom dysfunkcie hrubého čreva, tvorbe žalúdočných vredov a vývoju stereo tyného správania.
  • Pri vláknine odporúča Dr.Cubitt vlákninu s nízkou nutričnou hodnotou na zníženie objemu kalórií, ale taktiež sa vyhnúť kŕmeniu slamou. Hovorí, že môže byť ťažké poznať, ktorá siláž má nízke nutričné hodnoty, bez toho, aby by sa dala testovať, ale všeobecne je toto seno viac "hrubé" (s väčším obsahom stvolu a lodýh) a vláknité ako seno s bohatou zelenou farbou. "Je dôležité, aby majitelia koní rozlišovali medzi nutričnou hodnotou  a kvalitou" zdôraznila. Zlá kvalita je vždy o tom istom: burina, prach, plieseň. Dobrá kvalita je to čo je správne pre vášho koňa.
  • Nazabudnite cvičiť. "Medzi obmedzením potravy a cvičením musí byť rovnováha." Ak je obézny kôň bez kondície, začnite pracovať len pomaly a pomaly aj zvyšujte záťaž.

Nikdy neskúšajte znížiť váhu o viac ako 1% za týždeň, radšej sa zamerajte na zníženie o 0,5% za týždeň.

Na závar Dr. Cubitt odporučila, že musíme získať iný pohľad na obezitu. Keď väčšina ludí počuje vetu "Nutirčne týraný.", predstaví si vychudnutého, hladného alebo vyziableho koňa. Ale toto sa dá tak isto aplikovať na obézneho koňa. Všetko je o uhle pohľadu."

Zdroj: www.thehorse.com

Prečo kôň odmieta potravu alebo jej prijíma málo?
Keď je kôň chorý alebo sa z choroby zotavuje, môže mu výber krmiva buď pomôcť sa zotaviť, alebo ho môže poslať ďalej po ceste utrpenia a bolesti. Preto je veľmi dôležité vedieť aké krmivá sú pre choré kone lepšie a ktoré nie sú príliš vhodné.
 
Bryan Waldridge, DVM, MS, Dipl. ABVP, ACVIM veterinárny lekár z Kentucky Equine Research (KER) vo Versailes, Kentucky, mal prednášku o kŕmení chorých a hospitalizovaných koňoch, na konferencii KER, ktorá sa konala v roku 2012, 17 - 18 mája v Lexingtone, Kentucky.
 
Najskôr spomenul dôvody, ktoré môžu zapríčiniť, že kôň prestane žrať, pretým ako spomenul niekoľko špecifických ochorení, kde môže správny kŕmny režim veľmi napomôcť.
 
Prečo nežerú?
 
Horúčka: Dr. Waldridge vysvetlil , že kone často prestanú žrať, pri teplote 38,6 a keď teplota presiahne 40 alebo 40,56°C rozhodne nebudú jesť. Väčšina koní začne opäť prijímať potravu, keď je teplota znížená, čo je často dosiahnuté podaním protizápalových liekov. Zdôraznil, že je veľmi dôležité zistiť príčinu horúčky, vzhľadom k tomu, že to môže ukazovať na iný, oveľa závažnejší problém.
 
Gastrointestinálne ochorenie: Kone so zápchou - vzpriečenie, upchanie, črevné kamene (zložené z minerálov, ktoré sa hromadia okolo cudzieho objektu, ktorý kôň zožral, ale nestrávil) a blížiaca sa hnačka často vedú k prerušeniu príjmu  potravy
 
Dýchacie ochorenie: Rovnako ako Gastrointestinálne ochorenia, tak aj dýchacie problémy, že kone prestanú jesť. Dr. Waldridge poznamenal, že kone, ktoré trpia vírusovov a/alebo bakteriálnou alebo pleuropneumoniou (súčasný zápal pohrudnice a pľúc) sú hlavne náchylný k nechutenstvu
 
Žalúdočné vredy: Žalúdočné vredy môžu zapríčiniť nechutenstvo u koní, Dr. Waldridge upozorňuje, že prítomnosť žalúdočných vredov nepotvrdzuje, že klinické príznaky zvieraťa sú spôsobené žalúdočnými vredmi. Veľakrát sú vredy zistené náhodne. Hovorí, že si všimol, že veľa koní sa cíti lepšie po liečbe vredova a to aj v prípade náhodného nálezu.
 
Podávanie Metronidazolu: (liek, ktorý patrí medzi antibiotiká zo skupiny nitroimidazolov. Účinnou látkou preparátu je látka s rovnakým názvom metronidazol. Metronidazol ničí množstvo anaeróbnych baktérií a účinkuje aj proti niektorým prvokom) Dr. Waldridge poznamenal, že podávanie metronidazolu môže spôsobiť odmietanie potravy z dôvodu priam odpornej chute lieku.
 
Problémy so zubami: viac pri starších koňoch - problémy so zubami môžu spôsobiť problémy alebo bolesť pri prijímaní potravy, napriek tomu, že je kôň zdravý. Dr. Waldridge odporúča zubnú kontrolu, hlavne v prípade, že nie je zistený iný problém, ktorý môže viesť k nechutenstvu.
 
Črevná acidóza (prekyslenie): spôsobená nadmerným príjmom škrobov a nedostatkom rastlinnej potravy (abnormálne vysoké prekyslenie v hrubom čreve) veľmi často spôsobuje nechutenstvo. Dr. Waldridge hovorí, že rastlinná potrava alebo tráva môžu koňa povzbudiť k prijímaniu potravy.
 
Nedostatok zelenej trávy: aj obyčajný nedostatok zelenej trávy môže spôsobiť nechutenstvo u koní. Takýmto koňom môže pomôcť pasenie "na ruke" alebo aspoň nejaký čas strávený na pastvinách.

Cieľ číslo 1: Udržiavať príjem potravy

Cielom číslo je jedna pri kŕmení chorého alebo hospitalizovaného koňa je udržať príjem jeho potravy pre udržanie telesnej kondície. V tomto prípade môže byť nevyhnutné kŕmiť kona menej žiadúcou potravou, v prípade, že zviera nechce konzumovať nič iné ako napríklad lucernové seno. Počas diskusie o jednotlivých ochoreniach Dr. Waldridge odporučil ako riešiť "vyberavých jedákov".
 
Odporúčané postupy
 
Dr. Waldridge odporučil rôzne kŕmne postupy pre kone s niektorými špecifickými problémami, kedy rekonvalescencia môže byť buď podporená, alebo spomalená spôsobom kŕmenia.
 
Hepatoencephalopathy (metabolická porucha) - poškodenie mozgu a nervového systému ako komplikácia vzniknutá pečeňovou poruchou. To nastane zvyčajne, keď je pečeň poškodená do takej miery, že nemôže z krvi odstrániť toxíny ako napríklad čpavok. Klinické príznaky zahŕňajú hepatoencephalopatie samo vyvíjaným tlakom na hlavu, zmeny správania, záchvaty a neurologické deficity, ktoré najčastejšie vznikajú po jedle. Dr. Waldridge hovorí, že odborné vyšetrenie s vyšerením krvi, ultrazvukovým vyšetením a biopsiou pečene pomôže pri diagnostikovaní choroby.
 
Lipidóza pečene - tento život ohrozujúci stav - ukladanie tuku v pečeni sa najviac vyskytuje u miniatúrnych koní, poníkov, oslov, ale môže ovplyvniť všetky kone, Dr Waldridge vysvetlil, že počas lipidózy pečene dochádza k silnému nechutenstvu a úbytku energie a preto je zásadne dôležité prinútiť chorého koňa opäť jesť. Táto choroba je diagnostikovaná na základe vyhodnotenia krvnej koncentrácie triglyceridov v krvnej vzorke, vzhľad krvného vzorky a pečeňových enzýmov. 
Na zamyslenie...

Človek, kôň a pes - Paolo Coelho

Istý muž kráčal po ceste so svojím koňom a psom. Keď prechádzali okolo veľkého stromu, udrel doň blesk a všetkých spálil. Muž však nepochopil, že je mŕtvy, a tak pokračoval v ceste aj so svojimi zvieratami. Bol to veľmi namáhavý pochod, nad... nimi sa týčil vrch, slnko pálilo,  boli celí spotení a veľmi smädní. V jednej zákrute zazreli nádhernú bránu, celú z mramoru, za ňou chodník zo zlata, uprostred neho bola studňa s krištáľovou vodou.

Pocestný podišiel k strážnikovi pri bráne. "Dobrý deň."
"Dobrý deň," odvetil strážnik.
"Ako sa volá toto nádherné miesto?"
"Je to raj."
"Ako dobre, že sme prišli do neba. Sme veľmi smädní."
"Nech sa páči, vojdite a dosýta sa napite," ukázal strážnik na studňu.
"...ale aj môj pes a kôň sú smädní"
"Ľutujem, ale zvieratám je vstup zakázaný," povedal strážnik. "Zvieratá sem nemôžu."
Muža to veľmi rozladilo, pretože bol veľmi smädný, ale sám piť nebude, poďakoval strážnikovi a pokračoval v ceste. Po dlhom a namáhavom výstupe do kopca prišli na ďalšie miesto celkom vyčerpaní. Stála tam stará brána, od nej viedla poľná cesta obklopená stromami. V tieni jedného zo stromov ležal akýsi muž, hlavu mal prikrytú klobúkom, zdalo sa, že spí.
"Dobrý deň," pozdravil pocestný.
Muž kývol hlavou
"Sme veľmi smädní, ja, môj pes a kôň."
"Tam medzi skalami je studňa," ukázal im muž. "Môžete sa napiť, koľko len chcete. Muž so psom i koňom podišli ku studni a uhasili svoj smäd. Pocestný sa vrátil k mužovi, aby mu poďakoval. "Príďte zas, kedy len budete chcieť," odvetil mu muž. "Prosím vás, ako sa volá toto miesto?"
"Raj."
"Raj? Ale veď strážnik pri mramorovej bráne nám povedal, že tam je raj."
"Nie, to bolo peklo."
Pocestného sa zmocnili rozpaky. "Mali by ste im zakázať, aby používali vaše meno. Táto falošná informácia predsa môže spôsobiť veľký zmätok."
"V nijakom prípade, v skutočnosti nám robia veľkú službu. Lebo tam zostanú všetci, čo z egoizmu dokážu opustiť aj toho najvernejšieho priateľa."

(Paulo Coelho - Démon a slečna Prymová)